Dodany: 2010-08-19 14:23:59

BiżuteriaOd prehistorycznych bizuteria była w ciągłym użyciu. Biżuterię nosiły zarówno kobiety jak i mężczyźni. Przez wieki Biżuteria miała wymiar nie tylko estetyczny ale również symboliczny. Niektóre ozdoby noszone były tylko i wyłącznie podczas tak ważnych uroczystości jak ślub czy ceremonia pogrzebowa, a niektóre stosowane były na co dzień.

 

Sybolika biżuterii była naprawdę ogromna. Niektóre wisiorki – amulety miały zapewnić płodność, powodzenie na polowaniu lub ochronę na polu walki. W mierę upływu czasu biżuteria straciła swój symboliczny wymiar. Pozostała jedynie ozdobą. Jeszcze w wieku XIX noszona była przez obie płcie, w wieku XX przypisywano ją raczej do kobiet. Dziś znów wracamy do momentu kiedy biżuterię noszą zarówno kobiery jak i mężczyźni. Wśród biżuterii wyróżnić możemy kilka charakterystycznych grup ozdób. Są to między innymi: diademy, kolczyki, łańcuszki, kolie, pierścionki, bransolety.

 

Materiały z których wykonuje się biżuterię także zmieniły się przez wieki. Ludzie pierwotni wykonywali biżuterię z kości, zębów zwierząt, kolorowych kamyków. Dziś najczęściej do jej wyrobu stosuje się metale szlachetne takie jak: złoto, srebro, platyna oraz kamienie szlachetne takie jak: rubiny, opale, agaty czy diamenty.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Biżuteria
Nick: